Toruńskie muzea – historia miasta podana w przystępny sposób

Mało jest takich miejscowości jak Toruń, gdzie zabytkowe budynki przeplatają się z nową architekturą, a całość tętni życiem przez cały rok. Na rozwój miasta duży wpływ miała zarówno kultura niemiecka, jak i polska, co zresztą widać do dzisiaj w budowlach Starówki. Dużą popularnością cieszy się także wszystko to, co związane z legendami, słynnym astronomem oraz piernikami.

W Toruniu na turystów czeka także doskonale rozbudowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl), na którą składa się kilkadziesiąt hoteli, moteli, hosteli oraz wiele mniejszych obiektów, gdzie zarezerwujemy sobie noclegi. Toruń jest także dobrze skomunikowany drogami oraz połączeniami kolejowymi z resztą kraju, więc możemy zaplanować tutaj nawet jednodniową wycieczkę. Musimy się jednak liczyć z tym, że większości z ciekawych obiektów w takim przypadku nie zobaczymy.

Niedaleko rynku znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna – Dom Legend Toruńskich, w którym w sposób multimedialny przedstawia się kilka najważniejszych legend związanych z miastem. Pokazy odbywają się każdego dnia, co kilkadziesiąt minut. Warto się tu wybrać, by lepiej zrozumieć historie, które kształtowały to miasto.

Inną atrakcją jest Żywe Muzeum Piernika, które znajduje się przy ulicy Rabiańskiej. Wypieka się tutaj słynne toruńskie pierniki, z zastosowaniem techniki używanej w XVI wieku. Odwiedziny w Muzeum Piernika różnią się od wizyt w innych jednostkach muzealnych. Tutaj pokazy są interaktywne, a odwiedzający uczestniczą w całym procesie powstawania pierników.

Niedaleko Torunia, w niewielkim Grębocinie (wikipedia.org) powstało niedawno Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Jest to również placówka interaktywna, która prowadzi różnego rodzaju warsztaty edukacyjne. Siedzibą muzeum jest XIII-wieczny kościół Świętej Barbary, który został wybudowany za czasów Krzyżaków. Znajduje się tutaj również sklep, w którym zakupić możemy ręcznie wykonane pamiątki.

W Toruniu znajdziemy także wiele zabytków, którym powinniśmy poświęcić trochę czasu, bo są to obiekty naprawdę niepowtarzalne i przy tym dobrze zachowane. Mowa tu chociażby o Baszcie Monstrancja, Katedrze Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty czy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ilość ciekawych miejsc w Toruniu pozwala na zaplanowanie naprawdę długiego urlopu. Nic więc dziwnego, że wiele osób wraca tutaj każdego roku. Tym jednak, dla których jedna miejscowość podczas wakacji to za mało, proponujemy jeszcze Nowy Sącz (www.mrnr.pl) – po odwiedzinach w muzeach, architektoniczne ciekawostki tego malowniczego miasteczka, na pewno zrobią na nas wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>