Synagoga w Nowym Sączu

Katolicyzm jest dominującą religią na naszych terenach, ale nie jedyną. Możemy na naszych ziemiach znaleźć wyznawców innych religii takich jak prawosławie, islam czy judaizm. Nie bez przyczyny określani jesteśmy ludem tolerancyjnym, a przynajmniej nim byliśmy. W dzisiejszych czasach odkrywamy naszą własną słabość, jaką jest nadmierne dzielenie ludzi. Szufladkujemy innych, mimo tego, że sami nienawidzimy być umieszczani w żadnych grupach. Żądamy wolności, ale sami nie jesteśmy w stanie jej okazać. Mimo tylu sprzeczności jesteśmy krajem wielokulturowym, który wiele przez tysiąc lat swego istnienia przeżył. Aby pokazać, że ciekawymi budowlami są wyłącznie kościoły czy katedry, zaproponujemy wypad do innego miejsca. Będzie nim świątynia judaistyczna lub jak kto woli żydowska (➨https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Nowym_S%C4%85czu).

Znajduje się na terenie Nowego Sącza, a pochodzi ona z XVIII wieku. Datowana jest dokładnie na rok 1747, czyli powstała w czasach, kiedy nasz piękny kraj był jeszcze wolny. Niedługo, bo już za pół wieku staniemy się przecież na ponad sto lat, częściami trzech wielkich mocarstw. Budowla ta nie jest jednak oryginalnym tworem z tamtego stulecia, ponieważ w roku 1894 uległa zniszczeniu w czasie pożaru. Co ważne, po II wojnie światowej, została wykupiona przez lokalne muzeum i stała się jego częścią. Dzięki temu przeszła gruntowną renowację i może teraz cieszyć nasze oczy. Na terenie obiektu znajdziemy wiele eksponatów związanych ze społecznością żydowską, która była ważną częścią tego rozwijającego się miasta.

Oczywiście, przygotowując się na zwiedzanie tego obiektu, nie możemy zapomnieć o noclegu (), ponieważ w Nowym Sączu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Z tego powodu powinniśmy pomyśleć nad wynajęciem jakiegoś pokoju. Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie czegoś na terenie miasta, ponieważ Nowy Sącz może poszczycić się naprawdę rozbudowaną bazą noclegową (noclegi Nowy Sącz), która z roku na rok staje się coraz nowocześniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>