Najwspanialsze zabytki Gór Kaczawskich

Góry Kaczawskie to niewysokie pasmo górskie, położone w Sudetach Zachodnich. Obszar ten sąsiaduje m.in. z Pogórzem Kaczawskim, Górami Wałbrzyskimi i Rudawami Janowickimi. Jest to miejsce pełne urokliwych zakątków, wielu wydarzeń kulturalnych, ale również interesujących zabytków.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest kościół świętego Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie. Jest to późnoromański kościół z dobudowaną w latach późniejszych wieżą gotycką. Pochodzi on XIII wieku i jest to miejsce unikalne na skalę całej Europy. W czasie jednej z konserwatorskich prac, odkryto dawne warstwy naściennych malowideł. Najstarsze freski pochodzą z XIII wieku, czyli z początkowych lat istnienia świątyni.

Inną ciekawą świątynią na tych ziemiach jest kościół w Słupie. Znany jest on przede wszystkim z czterech pokutnych krzyży oraz elementów gotyckiego wystroju wnętrz. Malowidła we wnętrzach przedstawiają m.in. strącenie aniołów oraz świętą Zofię.

Jedną z ciekawostek architektury w tych stronach są wieże widokowe, takie jak na górze Radogost. Powstała ona w 1893 roku. Wybudowano ją na planie koła, wykorzystując cegłę klinkierową, bazalt oraz kamień. Jej dach pokryto natomiast drewnem. Na górę wiodą kręte schody, a poziom widokowy był pierwotnie osłonięty szkłem.

Równie dobry punkt widokowy znajduje się także na Bazaltowej Górze. Tamtejsza wieża widokowa ma około 10 metrów wysokości i pozwala podziwiać widok na całe Wzgórza Strzegomskie oraz Góry Sowie. Samo wzniesienie jest natomiast pozostałością dawnego wulkanu, o czym świadczyć mogą strome zbocza Bazaltowej Góry.

Miejscem, gdzie powinniśmy się również udać jest Pałac Kłonice, który powstał w 1577 roku. Przebudowywany był on w kolejnych latach, w których odbyła się także rozbudowa całego obiektu. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych, ale nawet z zewnątrz zachwyca detalem i starannością wykonania.

Jeśli chcemy zapoznać się z wszystkimi tutejszymi zabytkami, to warto zarezerwować wcześniej noclegi (). Góry Kaczawskie mają bardzo rozwiniętą bazę noclegową, na którą składają się zarówno małe pensjonaty i prywatne kwatery, jak i ośrodki wczasowe oraz hotele. W Górach Kaczawskich, w wielu miejscowościach, znajdziemy także doskonałe restauracje oraz kawiarnie, które umilą nam wypoczynek. Ten rejon, to idealne miejsce na spędzenie urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>