Krzyżowa – miejsce na spędzenie weekendu

Góry Beskidu Żywieckiego otaczające Krzyżową, słyną z urokliwych krajobrazów, zwłaszcza w okresie jesiennym. Charakterystyczny jest tutaj piętrowy układ roślinności, zajmowany niemal w 70% przez lasy mieszane, z przewagą świerków, choć zdarzają się też jodły, olszyny i buki. Jesienią można obserwować przepiękne przebarwianie liści, przed zrzuceniem ich na zimę.

Szlaki turystyczne w okolicy Krzyżowej
Jednym z bardziej urokliwych i niezbyt trudnych szlaków górskich w okolicy Krzyżowej, będzie trasa prowadząca na górę Pilsko – drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim. Można go rozpocząć ruszając z Korbielowa. Wędrując tą trasą, turyści mają okazję podziwiać m.in. widok na Babią Górę – nazywaną też Diablakiem, ze względu na krążące wokół niej legendy o odbywających się tutaj zlotach czarownic. Według innych opowieści, kamienie na szczycie Babiej Góry to pozostałości po diabelskim zamku albo śmieci wysypane przed chatę przez mieszkającą tu dawniej olbrzymkę. Szlak górski na Pilsko można pokonywać po stronie polskiej i słowackiej, przy czym ten za granicą naszych sąsiadów, jest nieco wyższy i podziwiać można z niego piękniejsze widoki na Babią Górę i Rysiankę.

Ze słowackiej części można wybrać się z kolei na Halę Miziową, gdzie znajduje się wybudowane w 2003 roku schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które zastąpiło dawniej prowadzony tu przez rodzinę państwa Adamczyków obiekt. Dalej można skierować się na Przełęcz Glinne, która jest nieco mniej uczęszczanym przez turystów szlakiem, będzie więc to odpowiadało osobom szukającym w górach ciszy i spokoju.

Ze względu na popularność Krzyżowej i jej okolic wśród turystów, nie tylko jesienią ale też w zimie kiedy stoki opanowują wielbiciele narciarstwa, baza noclegowa gotowa jest na przyjęcie swoich gości [szczegóły: ]. Poza dwoma schroniskami PTTK – Chatą Baców i wspomnianym schroniskiem na Hali Miziowej, odwiedzający Beskid Żywiecki mogą skorzystać z oferowanych przez mieszkańców tych okolic kwater prywatnych, w cenach przystępnych dla większości, dzięki czemu urlop w górach nie musi kosztować majątku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>