Czaplinek – miasto pełne historii

Czaplinek to miejscowość położona nad jeziorem Drawsko i z tego powodu będąca żywym ośrodkiem turystycznym. Co roku odwiedzają ją zarówno turyści, poszukujący odpoczynku nad wodą, jak też ci, którzy chcą przede wszystkim zwiedzać urokliwą okolicę. Jednym i drugim w przerwie między korzystaniem z uroków natury można polecić rozejrzenie się po samym mieście i jego zabytkach oraz skorzystanie z bogatej bazy noclegowej {meteor-turystyka.pl}. Czaplinek jest bowiem bardzo starym ośrodkiem. Ponieważ leży między dwoma jeziorami, już w czasach prasłowiańskich był wykorzystywany jako osada obronna. W swojej historii przechodził kolejno w ręce niemieckie, brandenburskie i polskie, a każda z tych grup zostawiła w nim ślady swojej bytności.

Z czasów, gdy Czaplinek był w rękach brandenburskich, pochodzi mały murowany kościółek Trójcy Świętej. Szacuje się okres jego budowy na przełom XIII i XIV wieku, co czyni go jednym z najstarszych kościołów romańskich na Pomorzu Zachodnim i w ogóle w Polsce. Kościół jest otoczony niskim, kamiennym murkiem i zwrócony tabernakulum na wschód, co było powszechnym zwyczajem zarówno w epoce panowania stylu romańskiego, czyli takiego w jakim tą świątynię zbudowano, jak i później w gotyku. Upamiętnia to Jerozolimę jako miejsce śmierci Chrystusa. Do XVIII wieku świątynia posiadała wieżyczkę, ale wówczas to uległa ona pożarowi i nie odbudowywano jej już. Kościół św. Trójcy to żywy pomnik historii miasta także z tego powodu, że wiele razy ulegał pożarom razem z całą jego zabudową, a po każdym z nich był odnawiany zgodnie z duchem epoki, przez co dzisiaj tylko ogólnie przypomina budowlę romańską. Zupełnie inaczej wygląda od środka, bowiem tam znajdziemy wielkich rozmiarów ołtarz barokowy. Jest on nakryty kamiennym, złoconym baldachimem. W ołtarzu zamontowano obraz Rubensa, a z późniejszych czasów pochodzą figury, ambona czy organy. Kościół jest na tyle cennym zabytkiem, że można go zwiedzać tylko przez parę godzin dziennie. Dobrym pomysłem może być miejscowa baza noclegowa, która oferuje miejsca w przeróżnych standardach. Dzięki niej nie będziemy musieli skracać ponad miarę wyjazdu i zastanawiać się, czy poświęcić nieco czasu na zwiedzanie miasta czy iść nad wodę. Jedno i drugie jest bowiem warte doświadczenia. Poza tym miasto posiada wiele innych, świeckich i kościelnych zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>